Pred 35 rokmi vyšiel prvý elektronický album u nás. Lučeničov “Bodliak na plavkách”

Vytvoriť niečo pred 35 rokmi v rámci našej hudobnej scény bolo vždy výzvou – nielen vďaka režimu, ale vyžadovalo si to aj viac energie zabezpečiť si “svojské vyjadrovacie prostriedky”. Aparatúru, originálny prístup a vlastný pohľad…

Pred 35 rokmi vznikol ešte v bývalom Československu prvý elektronický album. Písal sa rok 1983, keď začal Laco Lučenič pripravovať prvé fragmenty a koncepciu prvého elektronického a predovšetkým sólového albumu: Bodliak na plavkách.

Svetovú synthipopovú hudobnú scénu už masírovali formácie Kraftwerk, Human Legue, Depeche Mode či Softcel, kde použitie elektroniky bolo určitou revoltou voči punku a vtedajšej tvrdej gitarovej scéne. Sheffieldská hudobná klíma obrátila britskú scénu hore nohami a odpálila tak vlnu elektroniky. S elektronikou u nás však v tom čase ešte nikto “nekomunikoval” a dá sa v istom zmysle povedať, že celú elektronickú scénu zásadne ovplyvňovali iba spomínané svetové formácie.

Lučeničova motivácia vyjadriť sa aj sólovo vtedy ešte v rámci Limitu a vplyv britskej hudobnej scény vyústila do príprav prvého sólového albumu.

V rokoch 1983 – 1985 Lučenič koncepčne poskladal prvé dáta k albumu, ktoré niekoľko krát prebehli proces mixáže, editácie zvukových fragmentov. Jednotlivé stopy sa detailne a opakovane mixovali aj vďaka autorovej precíznosti a nekonečnej cieľavedomosti. Laco použil hardware, s ktorým v tom čase pracovali už aj Soft Cell či Tears For Fears. Drum Machine Roland TR 808, analógove syntetyzátory, sequencery Roland rythm composer, Drum computer, Roland JP-4, Juno 60, ARP 2600, Vocoder Plus, Grandpiano, Simmons drums…aťď.

Album zostal aj po 35 rokoch známy hlavne vďaka prepracovanému, čistému a nadčasovému zvuku, spôsobom nahrávania a hitovému singlu Hádanky tiel. (ten sa po rokoch vyprodukoval aj vo verzii acoustic a “version 2000” a takisto bol súčasťou žiaľ už nedokončeného projektu Lučenič – Muk, v ktorom si frontman Petr Muk zaspieval aj v skladbe Nálady (album XLL). V tých časoch sa stali hitmi aj pesničky Z tých dní a Múzeum lások.

Zaujímavosťou, ktorú vygenerovala vtedajšia doba a režim je, že Laco nemohol byť napr. odfotený na titulnej strane a album musel byť vydaný z administratívnych dôvodov len pod hlavičkou Limitu. Chtiac nechtiac tak vlastne sólový album vygeneroval daľší kredit Limitu, ktorého bol práve Lučenič zásadným hudobným “pilierom”.

Tracklist:

01. Vietor krátkych sukní
02. Múzeum lások
03. Hádanky tiel
04. Púťové figúrky
05. Koň s bielymi krídlami
06. Autá pred tebou a za tebou
07. Bodliak na plavkách
08. Polnočná známosť
09. Z tých dní
10. Ľadovec
11. Spomienky
12. Hádanky tiel (epilóg)

Album je dostupný aj v rámci boxu Laco Lučenič Komplet.


Ladislav Lučenič, viac známy ako Laco Lučenič alebo doubleL (* 1952, Cífer, Slovensko) je slovenský hudobník, multiinštrumentalista a producent. Do povedomia sa dostal ako člen skupín Fermata, Prúdy, Modus, Limit, ale aj prostredníctvom sólovej dráhy, hudobno-divadelným projektom Satisfactory či postom predsedu poroty v hudobnej televíznej show Slovensko hľadá Superstar.

Začiatky jeho hudobnej kariéry sa spájajú so skupinou Prúdy, ako spevák a basgitarista sa podieľal na albume Hráč. Neskôr pôsobil, ako gitarista či producent, v skupinách Fermata, Modus a Limit. Bol dlhoročným spolupracovníkom Miroslava Žbirku, ktorému produkoval všetky albumy až do roku 1996. Taktiež je autorom hudby k pesničkovému CD pre deti Išla myška briežkom (1996).

Po rozchode s Miroslavom Žbirkom sa okrem produkovania albumov pre slovenské či české kapely venoval elektronickej hudbe a zvukovému experimentovaniu. Svoje skúsenosti zúročil na remixovom 2CD Proudy – Tribute to Prúdy a aktuálnym “exclusive DJ setom” pod pseudonymom Endangered. Album Proudy obsahuje aj pieseň „Chladná (ako zmrzlinový pohár)“, ktorá je súčasťou soundtracku k českému filmu Samotáři.

V roku 2004 vytvoril hudobno-divadelný projekt Satisfactory. Na jeseň roku 2006 absolvoval s projektom celoslovenské turné a záznam januárového koncertu z bratislavského divadla Astorka Korzo ’90 vydal na DVD pod názvom Satisfactory Live In Concert na vlastnej značke doubleL.

Posledný štúdiový album nesie názov XLL

Mojo Lieskovský
DOUBLE LOUD

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s