David Koller o nahrávaní, technológiách a novom single (interview)

David Koller – výrazná osobnosť hudobnej scény, skladateľ, bubeník a spevák. V rozhovore pre môj blog tentokrát o tvorbe, inšpirácii, nahrávaní a technológiách.

Čo pre teba znamená tvorba hudby – je to skôr dlhodobý proces s inšpiráciou prichádzajúcou postupne alebo si ochotný v spontánnej inšpirácii dať dokopy album za pár dní – aj napríklad vďaka najnovším technológiám.

Já jsem velmi pomalý. Pochopitelně jsou okamžiky při skládání muziky, které jsou rychlé a hodné záznamu. Vlastně k tomu se snažím si své okolí přizpůsobit. Mám tři studia a snažím se (jsem často týmový typ) s lidmi posunovat nápady k finále. Ne vždy to ale jde ke zdárnému konci či k rychlé nahrávce.Technologie pochopitelně originální nápady myslím nevytváří. Může být ale stejně jako třeba nový zvuk inspirací. Ale je fakt že můžou dnes lidé tvořit na vysoké urovni písně v kuchyni či pod peřinou.

Do akej miery je tvoja inšpirácia ovplyvnená súčasným turbulentným obdobím (Brexit, krehká Európska Únia, posledné výsledky amerických volieb alebo rýchlo meniace sa technológie…)

Mě přijde to naše EU to nejlepší co jsem kde viděl. V Rusku ani v USA bych bydlet nechtěl, dokonce ani ve velmi lidové Číně. Udělali jsme s kapelou a s režisérem Vítem Hradilem klip a píseň o fízlování všeho kolem, včetně nás. To mě baví si hrát s tématem který je tak evidentní a myslím že jen demokracie ho umí krotit.

Pociťuješ napríklad presah tvojej občianskej angažovanosti, záujem a politiku a pod aj na hudbe – že by si napríklad pracoval komplikovanejšie, detailnejšie na nahravani skladieb?

Předtím než otevřu dveře do studia, tak nechávám své ego a politiku venku. Lépe se dýchá, když je vzduch čistý. Ale legrace musí být, že? Dělat si legraci z vážených politiků kteří kradou v přímém přenosu, či jsou zadluženi cizím státům a snaží se evidentně prodat svou zem, je lepší než se bát. 

Je to niekedy tak, že je problém rozdeliť tvorbu medzi zabehnutú firmu Lucie a sólového Kollera?:) Môže fungovať mechanizmus – komerčnejšie skladby do zásuvky označenej Lucie a tie alternatívnejšie necháš pre seba?

Nevím. Při práci na té které písni nezanáším, jak by možná řekl největší český slovák agent KGB Bureš. Nevyplácí se to. Dělám ale anebo se snažím napojit na společného ducha. Ta naše, asi komerční, hudba je o náladě a textu, tedy o vystihnutí okamžiku, kdy to je ono. Kdybych myslel na něco jiného asi by to z toho bylo cítit. Respektive nic.

Kto ta zásadne ovplyvnil zo svetovej a česko-slovenskej hudobnej scény?

Ježišmarja, to by bylo jmen a já mám na jména špatnou paměť. Ravel,Stravinsky Beatles, Hendrix, Brown, Prince, Davis, Varga, Vejvoda, Hladík, Padrůněk…

Ako vnímaš s odstupom času spôsoby nahrávania albumov v minulosti a dnes?

Je to stejný. Potřebujete čerstvýho zvukaře, producenta a kapelu která má chuť spolupracovat a má dobré písně.

Vadí někomu Sgt. Pepper, že byl natočený na 4 stopy a na analog? Ne. Hraje to (zvláště ta přemástrovaná verze) geniálně. Basy, středy, výšky nebolí, dá se to pustit nahlas a nic vám nevadí, dynamika jako hrom. Dnes mám 256 stop v Protools a nevím co s nima:) Pořád čistý, až moc čistý. 

Ak by ste mohli vrátiť čas o pár rokov dozadu – ktorý typ nahrávania by sa ti páčil a na akom hardware?

Mám co potřebuju. Starej pult Neve by se hodil vždycky, ale servisovat ho. Mám nějaký nové, není to asi sice úplně ono, ale nebrečím. Taky mám 2″ 16 stop MCI magneťák, ale zvukaři ten čas navíc u něj nechtěj trávit. Takže digitál.

Vidíš určité prepojenie medzi nahrávaním v 60 – 70 – 80 – 90 rokoch a súčasnosťou?

Nevidím nic než jen ty génie, kteří vytvoří něco co pak lidi zvedlo z gauče a šli na koncert nebo to kopili i svejm kámošům. Ten singlovej svět jako je třeba v Anglii, ten nám chybí. To žít těmi písněmi. 

Zdá sa, že v dnešnej dobe už nie je problém nahrať album na jednom počítači s dobrým kúskom software. Nemáš ale pocit, že niektoré albumy potom znejú rovnako?

Nemám. Když si poslechnu Snoop Dogga, tak je mi jedno na co to dělali (asi na PTools), prostě je to dobrý \a jsou tam nápady a skvělý zvuky.

Je podľa teba sa možné presadiť dnes na otvorenom trhu bez „major labels“ alebo to ide aj v malom alternatívnom vydavateľstve.

Nevím abych se přiznal. Když jste u velkýho labelu, tak tam mají 10 a možná 40 interpretů slavnějších než vy a mají na vás 40tinu času přes ten pracovní den. Takže jestli se pracuje 10 hodin denně, tak maj na vás 15 minut za ten den. To není mnoho.

Vinyl, CD alebo MP3?

Vinyl hraje líp, to ví každý analogové dítě přeci.

Veríš stále v koncept albumu? Zdá sa že dnes funguje viac cielený výber singlov na stream platformách…

Nevěřím. Jen v případě konceptu alba. Neboli nějakého komplexního díla, jako je opera , opereta, symfonie nebo Wish You Were Here.

David Koller o 10 rokov?

To mě radši moc nezajímá. Porotce superstár

S kým si si chcel ešte strihnúť nejaký album?

S tebou:) To nebylo pár otázek chlape..

Dík, David


David Koller vydává nový singl a klip My se vám ozveme. Upozorňuje na to, že dobrý sluha může být zlý pán

Zpěvák, skladatel a bubeník David Koller představuje nový klip a vizuální koncept, do kterého zarámuje v tomto roce celou svou hudební tvorbu počínaje novinkou My se vám ozveme. Autorem její hudby je Matěj Belko, textu Matěj Belko a David Koller.

David Koller říká: „Klip je celý střihový, však se nedalo hrát. Je to o tom, že Velký bratr nikdy nespí a vidí tě nejenom na silnici, na ulici, měří ti rychlost, teplotu a určitě si tě může kdykoliv poslechnout z tvého telefonu, mrknout do smsky, mailu a podobně. Už jsme to tady měli a je to pořád horší. Vadí mi ta ztráta soukromí, což zpravidla předchází ztrátě svobody, jak vidíme v přímém přenosu třeba v Číně a nejenom tam.“

Klip vznikal v nejužším možném pracovním kruhu. Režie se ujal Vít Hradil, který k natáčení sdělil: „Klip vznikal v době přísnější karantény. Všechno bylo jen o nás dvou a byl to vyloženě hodně komorní průběh natáčení. Já, kamera a David. Nic víc.“

Klipová novinka My se vám ozveme hojně využívá archivní záběry z instruktážního filmu, který zachycuje způsoby sledovaní nepohodlných osob z předrevolučních let. Bohatý archiv záběrů od sedmdesátých let minulého století až po rok 1989 k užití uvolnila Paměť národa a komerční archivy v USA.

Režisér Vít Hradil popisuje vznik celého klipu: „Ze záběrů na mě šla tíseň, a ta se stala pro mě stěžejním prvkem. Song nás ale pořád vracel k tomu podstatnému. Ke ztrátě soukromí.

O to nám s Davidem šlo, na to jsme chtěli upozornit. A na tom se začalo stavět. Nic z toho, na co poukazujeme v klipu, samozřejmě není žádná novinka. Nesnažíme se tím otvírat oči, sdělovat něco, co by mělo vyvolat uvědomění si něčeho nového. Vůbec. Jen si myslíme, že není od věci na tyhle věci nezapomínat.“

Ztráta soukromí je stěžejním pocitem singlu My se vám ozveme. Klip se snaží přiblížit to, jak jsme o soukromí přicházeli před desítkami let a jak o ně snadno přicházíme dnes, v „digitální“ době.


Mojo Lieskovský/DOUBLE LOUD

17.06.2020, Bratislava

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s