Nekonečne naživo s Petrom Mukom

Nazdar Mukes,

žiaľ, už 10 rokov tu nie si a nás stále sprevádzajú spomienky na tvoj ľudský a profesionálny odkaz. Bola to a je stále tvrdá rana, som zarmútený a zároveň cítim zlosť – že to takto osud sveta zariadil. V každom prípade si nechal odkaz, ktorý si zaslúži, aby sa v ňom pokračovalo. Odkaz, aby sa stále tvorila dobrá hudba, aby mali hudobníci svoju tvár, aby napriek úspechu zostala každému pokora a “potreba, na nič sa nehrať”.

Keď sme mali 16 rokov a sme nevedeli čo zo sebou, tak si to bol aj ty, ktorý nám ukázal, že mať “vlastný názor a vlastný smer” je O.K., že kvalitná a nadčasová hudba sa dá robiť aj v bývalom Československu. Pomohol si mi nasmerovať, keď som riešil môj vzťah k viere a nemýlil sa, keď si definoval v mnohých rozhovoroch, že nemusí to byť práve judaizmus, ale stačí niečomu veriť a dostať sa k tomu, čo cítime niekde vo vnútri…pomohlo…a ja som si našiel cestu, ktorá je síce dlhá, ale aspoň definovaná. Ďakujem.

Nepochybne zaslúžený úspech a bravúrna koncepcia Oceánu či Shalomu bola výsledkom spojenia Tvojho excelentného hlasového fondu a muzikantského umenia bratov Vozáryovcov a Kučeru. Sólová dráha vytvorila rozpaky publika, ale zaznamenala ďalší úspech, ktorý pokračoval rad radom – tak ako albumy šli jeden za druhým. Ortodoxných fanúšikov zrejme unavila tvoja účasť v komerčných programoch – ale vadí to? Robil si predsa to, čo ti vnútorná sila hovorila, že je O.K. A to sa mi práve páčilo. Šiel si svojou cestou a vytrval. Vytrval aj v časoch, keď Oceán a Shalom bol už minulosť a musel si sa postaviť opäť na “svoje” a začať odznova. Naposledy sme sa stretli asi pred 18 rokmi pred koncertom – žiadne hviezdne maniere, človek s pokorou a silou pracovať na niečom novom. Potom sme si ešte vymenili pár slov aspoň mailom. Aj vtedy sršala z mailu tá tvoja sila a pokora. A vo všetkom sa prejavovali hodnoty, s ktorými som sa dávno stotožnil. Ak mám vyjadriť tvoj zanechaný odkaz aspoň touto virtuálnou formou, tak si dovolím použiť slovné spojenie zo skladby Petra “Kúču”:) – “Nekonečne naživo”.

Ďakujem

Mojo Lieskovský/DOUBLE LOUD

7 thoughts on “Nekonečne naživo s Petrom Mukom

  1. Spätné upozornenie: » “Otvorené” outro WLL

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s