Osudová ženská nahrávka Oceánu

Českobudějovická formácia Oceán po dvoch rokoch prichádza z ich “osudovou ženskou” nahrávkou Femme Fatale.

Rozhodnúť sa vyprodukovať a nahrať nový album po 2,5 roku od debutu Ve smíru (už v zložení staronového Oceánu) sa môže zdať odvaha, ale nová Famme Fatale sa zaraďuje do nahrávok, ktoré jednoducho musíte mať z viacerých dôvodov.

Jedným z dôvodov je, že Jitka Charvátová je v absolútne najlepšej speváckej forme (platilo už aj na predchádzajúcej nahrávke), texty Petra Honse siahajú do najvyššej intimity, lásky a nadpozemských vecí a osvedčený hudobný prínos Petra Kučery a Honzu Vozáryho. Celé to opäť producentsky podčiarkol kapelou overený Armin Effenberger.

Album otvára klasicky Intro – až je škoda, že sa nestalo plnohodnotnou skladbou, jednoducho fantastické.

Pravdepodobne vrcholom albumu sa po čase stane Žádnej strom neroste do nebe – typické fragmenty starého aj nového Oceánu, premyslené sample a dynamika.

Loď zázraku vás zavedie do hlbín nekonečného oceánu, obrovských vĺn a až rozprávkových pocitov za zvuku odkazu Dávnej zeme.

Koření bol prvý nasadený singel a návnadou na nový album. Osobne by som preferoval iný výber – stále však pozitívne typický zvuk kapely a už známe sample a mix Armina.

Buď třeba a Kříž a plán sú príjemnými popovými skladbami a autorsky by som ich hľadal skôr u Jitky v sólových projektoch. Kříž a plán bude dobre fungovať v live prevedeniach na nadchádzajúcom turné vďaka super pridaným gitarám.

Mysteriózna Mona Lisa mi neuveriteľne pripomína famózne alternatívne projekty Petra Kučery Eniel a Slunečná. Tajomná až scénická hudba s neočakávanou zmenou rytmiky a štruktúrou skladby. Výborné.

Femme Fatale je právom spolu so Žádnej strom neroste do nebe absolútnym vrcholom nahrávky. Hudobne, textovo, mixom a polohou spevu. Gradácia skladby s pridanými gitarami a samplami nemá obdobu:). Paráda!

A vyjdi ven je vyslovene odľahčením atmosféry albumu – pôvodne z Oceánskeho repertoáru (neskôr fanúšikom známa skôr od Shalomu) nadobudla silnejší rozmer –  a s hosťujúcimi vokalistkami (Jana Feriová, Jana Badurová a Míša Klímková). Skladbu by som ale možno preferoval a definoval ako “bonus track”.

Stredoveká “pražská ” téma Golem na vás dýchne vo finále a patrí lyricky a hudobne (opäť Kučera:) chtiac – nechtiac evokuje polohu a princíp spevu Petra Muka) k peknému uzavretiu albumu.

Oceán touto nahrávkou si definitívne vyprofiloval staronový charakteristický zvuk – mám pocit, že až pri tejto nahrávke si to celé bez nostalgických rozpakov a tématicky sadlo –  napriek výbornému Ve smíru. Je to stále to isté oceánske DNA ale s hudobne aktuálnym dátumom a krásnymi témami.

Album vyšiel na fyzicky aj digitálne na viacerých paltformách. Objednávky môžete aj na Oceán e-shope 

Tracklist:

01 INTRO
02 ŽÁDNEJ STROM NEROSTE DO NEBE
03 LOĎ ZÁZRAKŮ
04 KOŘENÍ
05 BUĎ TŘEBA
06 MONA LISA
07 KŘÍŽ A PLÁN
08 FEMME FATALE
09 A VYJDI VEN
10 GOLEM

Mojo Lieskovský

10.12.2018, DOUBLE LOUD

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s