“False Beacon” od Autumnist vydal správny signál…

Formácia Autumnist je tu s novým albumom False Beacon.

Falošný maják odnavigoval svojím signálom Autumnist opäť do popredných priečok alternatívneho umenia.

Štvrtý radový album znovu potvrdzuje absolútnu profesionalitu hudobníkov a pevnú pozíciu na poli alternatívnej hudobnej scény – a to i na “worldwide” úrovni.

Mix elektroniky, zmutovaných klarinetov a saxofónu, nečakanej zmeny tempa či výborní vokalisti.

Už skôr vydaný singel Inner Space Inviders pozvoľna, ale s gradujúcim tempom otvára túto nahrávku. Pomenujme to predprípravou alebo upozornením, na čo sa máme nachystať v nasledujúcich minútach hudobného príbehu.

Naliehavosť rytmiky, výrazné a vrstvené sample s chladným hlasom nájdeme v skladbe Feather, ktorá absolútne zapadá ako pokračovanie intra. V druhej polovici sa skladba rozvinie do ne/cielenej jam session a ašpiruje na top live prevedenie v pripravovaných koncertoch formácie.

Skutočné hudobné inferno začína skladbou Shining Like A Ghost Again (mali sme ho možnosť takisto počuť už skôr ako singel obohatený o Analogrunner remix). Neuveriteľné ženské vokály a rozpadnutá štruktúra tracku je to, čo robí skladbu výnimočnou.

Guts and Wires bol snáď nahratý v niektorom porevolučnom underground klube/bunkri východného Berlína a zaznamenaný na jeden nahrávací záťah. Pôsobivá kombinácia špecificky, ale samostatne žijúceho kraut zvuku a minoritnej industriálnej scény za pomoci dobrých technológií. Výrazný chladný vokál je tu hlavným nástrojom skladby (Jonatán Pastirčák).

Future Lights príjemne ale stále s napätím ponúka “oddychový čas” na pokračujúci príbeh space posádky Autumnist. Sky Full of Scars prezentuje známu štruktúru tvorby Autumnist a zapadla by výborne už aj na predchádzajúci album Sound of Unrest.

Evening Falls of Mars – jedna z top kreatívnych skladieb albumu – neuveriteľne bohatá na zvuky, sample, dychové nástroje, meniace sa tempo – ideálne ju rozbaliť na koncertoch na 20 minútovú improvizáciu. Okrem toho aj kandidát na singel  s remixami.

Rozsiahla kreativita, rozmanitosť a hlavne štruktúra skladby generuje z Hail vrchol albumu. Skúste sa započúvať a definovať či je skladba pomalá alebo rýchla – toto je absolútne bravúrna hra mixáže a recordingu. Navyše skladba končí fantastickým “cut” – ako keby ste vytrhli komplet štúdiovú aparatúru natvrdo zo zásuvky. Úžasné!

Celou nahrávkou vás sprevádza pocit vzájomnej celistvosti a akoby jedného motívu (mimozemský underground soundtrack space rock/kraut posádky nechtiac havarovanej na našej planéte?). Zároveň máte pocit, že štruktúra skladieb je miestami elegantne rozpadnutá – čo práve finálny track Finder podporuje anarchiou v spomínanom rytmuse.

Autumnist potvrdili svojou štvrtou radovou nahrávkou, že vydávajú vyslovene koncepčné albumy, čo v dnešnej dobre začína byť vďaka streamingu a politike výberu streaming spoločností a mladej generácie, ojedinelé. Tak ako i v rozhovore pre Double Loud blog už spomenul líder formácie Vlado Ďurajka: ” Možno žijeme opäť dobu singlov, tak ako to bolo na začiatku histórie nahrávania hudby. Pri popmusic sú samozrejme albumy viacmennej zbytočné, album je aj tak často iba singel plus hodinka vaty k tomu a decká si asi kúpia/stiahnu iba tu jednu mp3 čo poznajú z rádia. Pre mňa je ale dobrý album stále udalosť, niektoré skladby ktoré by samostatne možno nemali šancu vyznejú v kontexte albumu úplne inak, album dá širšiu dávku pocitov. Nemusí byť dlhý – 35 minút úplne stačí (to je dĺžka Sound of Unrest:)”.

Okrem hudobnej kreativity Autumnist oceňujem aj (nielen pri tomto albume) pokračujúcu koncepčnosť, spôsob slobodnej formy spolupráce s vokalistami a premyslený artwork s pôsobivým dizajnom.

Album vyšiel 22. marca 2018 pod spoločnosťou Deadred Records / Starcastic Records vo viacerých formátoch.

Mojo Lieskovský/DOUBLE LOUD

AUTUMNIST je projekt Vlada Ďurajku a pôvodne pod názvom ABUSE vydal niekoľko EP ako Silt, 4th Floor Sinking (2001) či Sleepfields (2002).

Kritikou i poslucháčmi výborne prijatý debutový album The Great Outdoors (2005) bol nasledovaný množstvom koncertov. Eponymný album The Autumnist (2009, Deadred/Starcastic) bol ocenený ako Album roka 2009 podľa kritikov v rámci Radio_Head Awards.

Na Sound Of Unrest (2013) je badať trend mierneho vzďaľovania sa od elektroniky v ústrety organickejšiemu zvuku. Kapela sa objavila na viacerých zahraničných festivaloch a predskakovala naživo známe projekty ako Recoil, Laika, Cinematic Orchestra či Mouse on Mars.
Súčasná zostava kapely: Vlado Ďurajka (elektronika, klávesy, sampler), Mates Homola (bicie, trubka), Martin Turzík (elektrická basgitara), Juraj Kocnár (elektrická gitara), Peter Kohout (saxofóny, klarinet).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s