Record Store Day 2018

Už 11 ročník čoraz viac populárneho Record Store Day (RSD) sa uskutoční tento rok 21. apríla.

Deň nahrávok bol vytvorený v roku 2007 na zhromaždení nezávislých majiteľov a zamestnancov obchodných domov ako spôsob, ako osláviť a šíriť slovo o jedinečnej kultúre okolo takmer 1400 nezávislých obchodných predajní v USA a tisícoch podobných obchodov na medzinárodnej scéne. Prvý RSD sa uskutočnil 19. apríla 2008. V súčasnosti sa na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy zúčastňujú kamenné obchody s reálnym predajom vinylových nosičov.

Deň, kedy zamestnanci, zákazníci a umelci – spoločne podporia a oslavujú jedinečnú kultúru nakupovania v “reálnych obchodoch s nahrávkami”. Práve pre tento deň sú na celom svete vyprodukované špeciálne vinylové vydania albumov, rozšírených edícií či singlov. V roku 2008 bol počas RSD uverejnený ešte malý zoznam hudobných titulov, no teraz už zoznam zahŕňa takmer každý žáner.

Medzi prvých patrila skupina Metallica, ktorá strávila hodiny v spoločnosti Rasputin Music v San Franciscu, kde sa stretla s fanúšikmi. V roku 2009 sa Jesse “Boots Electric” Hughes (Eagles of Death Metal) vyhlásil za “ambasádora akcie” ked týmto spôsobom zdôraznil podstatu RSD. Záštitu odvtedy nosia aj Eagles of Death Metal, Them Crooked, Ozzy Osbourne, Iggy Pop, Jack White, Chuck D, Dave Grohl, St. Vincent a mnoho ďalších. 

Počas deviatich rokov vyhlásili mestá v Spojených štátoch, vrátane New Yorku, Los Angeles, Boise, Charlestonu a Las Vegas Record Store Day za oficiálny sviatok. 

Zatiaľ čo RSD sa uskutočňuje len jeden deň v roku, organizácia pracuje s hudobnými vydavateľstvami počas celého roka, aby tvorila súťaže, špeciálne vydania a celý marketing s cieľom poukázať na výhody podpory nezávislých miestnych kamenných obchodov s vinylovými nosičmi. V posledných rokoch však pôvodný formát akcie na Slovensku chtiac nechtiac degradujú e-shopy a obchody zamerané aj na iný tovar nesúvisiaci napríklad vôbec s hudbou. Pôvodný RSD je tak ako som spomínal zameraný na neľahkú úlohu  a podporu kamenných obchodov, ktoré aj reálne predávajú nielen nosiče ale ideálne aj špeciálne RSD vydania a organizujú napríklad koncerty alebo autogramiády na podporu celej akcie.

Najvýraznejšie snáď tento rok budú nahrávky Davida Bowieho. RSD 2018 eviduje v tejto chvíli 420 pripravovaných špeciálnych nahrávok. Podľa stúpajúcich trendov retro nosičov sa predpokladá, že podobnej publicity sa dostane časom aj kazetám. Zaujímavosťou je aj špeciálne vyrobený gramofón firmy Rega pre RSD 2018.

“Poctivý” Record Store Day 2018 s burzou platní, autogramiádou a mini koncertami môžete zažiť prostredníctvom aj kamenného Music Record Shopu na Zámočníckej ul. 11 v Bratislave 21. apríla.

Mojo Lieskovský

DOUBLE LOUD

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s