Oceán je s novým albumom celý “ve smíru”.

Českobudějovická formácia Oceán vydáva 3. júna po prirodzenej pauze nové album “Ve smíru”.

OceánŠtvrťstoročie je dlhá doba…zmenili sa technológie, svet je rýchlejší a hudba dostupnejšia. Za 25 rokov sa udialo toho veľmi veľa aj v hudbe, ktorá výrazne ovplyvnila smerovanie iných kapiel a ľudí vôbec. Hudobnú scénu valcovali vtedy výrazné skupiny a aj vďaka nim sa aj u nás posunula krivka kvality či hudobných trendov výrazne vpred. Multimédiami vtedy nadšená írska banda rúcala berlínsku stenu, ich kamaráti z Basildonu ukazovali ako sa dá elektronika premeniť na rockovú show a nezávislé skupiny sa prostredníctvom populárnej stanice MTV chtiac nechtiac ocitli v jednom balíku s komerčnými “pop” kolegami. Doma to bolo tiež výrazné – českobudějovický Oceán po takmer šialenej dekáde popularity práve uzatváral svoju púť s albumom.

25 rokov bolo potrebných na to, aby skupina Oceán autorsky a hudobne našla harmóniu a vyrovnala sa so smutným odchodom frontmana Petra Muka. Čas pomohol snáď najviac –  začali koncertovať a vydali live záznam z pražského Roxy. Kapelu tento rok na vlastnú žiadosť opustil dlhoročný člen Dušan Vozáry, za basovú zložku prišiel zase dlhoročný textár Oceánu či Shalomu Petr Hons, vyčistili a ustálili sa všetky citové polia v zmysle vzťahov v kapele, smrti Petra Muka a očakávania fanúšikov.

Nahrávka “Ve smíru” nevznikala na prospech veci rýchlo a účelovo len aby boli spokojní “strážci mauzólea” – potvrdzuje v rozhovore Petr Kučera. Takisto nebolo cieľom vrátiť sa späť a vyprodukovať starý zvuk Oceánu. Skupina pôsobí oveľa vyrovnanejšie a kompaktnejšie ako pred pár rokmi. Je značne cítiť spoločný autorský duch a podiel všetkých členov na nahrávke. Vyslovene krásne texty Petra Honsa, silné klavírne party Petra Kučeru, typická rytmika Vozáryho a k tomu hlas Jitky Charvátovej – ktorá je snáď v najlepšej forme. Vo viacerých skladbách sa strieda pomalšie a rýchlejšie tempo, skladby majú niekedy nevyspytateľný vývin. Celé to ladí a ide z toho vyslovene mier, vyspelosť a profesionalita všetkých členov.

Nasadený singel Dante (ako darček pre fan základňu) potvrdil vyzretosť pripravovanej nahrávky, oceánsky typické skladateľské postupy – ale so súčasným dátumom moderného elektronického zvuku. O ten sa ako producent albumu postaral známy český hudobník a nadšenec elektroniky Armin Effenberger.

V poradí druhý nasadený Bludný Holanďan potvrdzuje nový “smír” formácie – úplná rovnováha, spoločná tvorba, občas staré zvuky v kombinácii s Honsovou gitarou, Kučerove piáno –  spolu s Introm výborný úvod do albumu.

Dovolím si napísať, že Půlměsíc je absolútnym hitom a vrcholom nahrávky – krásny vokál Jitky, oceánske tajomno vďaka textu a Petrova elektronika. Bohatá škála samplov, silná rytmika a zrejme inšpirácia analógovou tvorbou svetových elektronických kapiel má na svedomí Dante a Doufám že.

Dorian chtiac – nechtiac evokuje polohu a princíp spevu Petra Muka – hlavne počas jeho úspešnej sólovej dráhy v období albumu Jizvy lásky. Mukova “prítomnosť” v Dorian naozaj neznie účelovo, ale prirodzene a s úctou

Po hlase a podle chůze – ďalší vrchol albumu. Najväčšiu mieru autorstva podobne ako v Půlměsíci si dovolím v tomto prípade priradiť práve Petrovi Kučerovi. Prejdite si staré nahrávky Oceánu a Petrove sólové odbočky Eniel a Slunečná.

Odlesk tvůj pravdepodobne svojou pop vlastnosťou bude patriť k dobrým doplňujúcim žhavičom publika na koncertoch, ktoré očakávame na jeseň 2016.

V peřinách a Pouto patria k skladbám s prepracovanými postupmi a polohou hlasu. Je to presne ten typ skladieb ako B strany singlov. Vážnejšie, komplikovanejšie, náročné na spev – ale po niekoľkých počutiach sa z nich stávajú klenoty tvorby kapiel.

Keď Oceán s Arminom zoraďovali pri finálnom masteringu poradie skladieb na album, nič nemohli urobiť lepšie ako dať Den za dnem na záver. V tej skladbe je zhrnutá celá nálada kapely a prístup k novej tvorbe. Prístup k novej, spoločnej tvorbe, krásnou lyrikou a odkazom. Tam je proste cítiť, ako je to všetko “ve smíru”…

Album je dostupný na stránke kapely http://www.oceancz.cz

Mojmír Lieskovský

One thought on “Oceán je s novým albumom celý “ve smíru”.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s