David Bowie a jeho posledný album ★.

Blackstar (alebo jednoducho ★) je názov nového albumu Davida Bowieho. Keď vytrel zrak Bowie svojím fanúšikom predchádzajúcim rockovým albumom The Next Day všetci predpokladali, že aj napriek tým zásadným minulým dielam už nič neprekoná jeho hudobný tieň. Prekonalo – album ★ vyšiel 8.januára 2016. 11. januára však David Bowie zomiera:(…

david-bowie-blackstar

8.januára 2016 mal David Bowie 69 rokov a zdá sa, že napriek ešte skorému dátumu je tu ★ album roka. Príbeh tvorby ★ začal už na jar 2014 keď Bowie navštívil Bar 55 v New York City a užíval si koncertné impresie saxofonistu Donny McCaslina. O 10 dní dostal McCaslin od Bowieho mail s pozvánkou do štúdia, v ktorom sa rodila  skladba Sue (Or in a Season of Crime), vydaná aj v rámci výberovky trojdiskovej Nothing Has Changed. O pár mesiacov dostal McCaslin, tentokrát aj s bubeníkom Mark Guilianom a jeho tímom pozvánku do známeho štúdia Magic Shop v NYC na tvorbu nového albumu Blackstar ★.

Album otvára už v hudobnom éteri rotujúci 10 minútový singel s rovnomenným názvom Blackstar. Ťažko definovateľné, rozmanité, akoby zhudobnené Bio samotného Bowieho a jeho predchádzajúcich 24 albumov. Úvodný orient ambient, potom pulzujúca drum ’n’ bass rytmika. Vokál Bowieho je tu nesmierne depresívny a evokuje snáď ustráchaného samotného Ziggy Stardusta ocitnutého sa na pokraji zúfalstva nového sveta. K tomu štýl jazztronica + saxofón a záverečná krásna melódia už s pozitívnejšími vokálmi. Podľa posledných vyjadrení McCaslina je text skladby o ISIS. Ak by album ★ obsahoval len Blackstar skladbu tak už to by stačilo na svetový hudobný počin roka.

Saxofón zostáva v hlavnej úlohe aj v nasledujúcej, doslova psycho skladbe Tis a Pity She Was a Whore. Avantgardné bicie, gradujúca rytmika s uleteným saxofónom sú na neznesiteľnej hrane, no zároveň pripomenutím albumov Scary Monsters, Aladdin Sane alebo Black Tie White Noise. Podľa mňa nezahrateľné znova/štúdiová fantastická improvizácia vyzretých hudobníkov. Srdcervúca, melancholická verzia Lazarus uzrela svetlo sveta o niečo skôr v rámci premiéry Broadway muzikálu (na základe novely The Man Who Fell To Earth) s rovnomenným názvom a je v súčasnosti jeden z top kultúrnych podujatí New York City. Náladové, dramatické, dojímavé a naozaj hodné muzikálu. Pôvodne Bowie stvoril pre muzikál 4 skladby, no na ★ použil nakoniec žiaľ len jednu.

Album pokračuje jazzom značne ovplyvnenou a dovolím si povedať trochu šialenou Sue (Or in a Season of Crime) kde výraznú rolu zohral hosťujúci Maria Schneider Orchestra. Sue bola vydaná ako singel v novembri 2014, na ★ sa však objavuje v inej, prepracovanejšej verzii. Na Girl Loves Me porušuje Bowie všetky jeho predchádzajúce formy spevu, šialený vokál a k tomu hosťujúci James Murphy na perkusie (LCD Soundsystem). Spontánne vyprodukovaná Dollar Days vznikla priamo počas nahrávacej session a s akustickou gitarou a pianom celkovo skľudňuje atmosféru albumu. Krásna balada a opäť úžasné vokály.

Dielo ★ uzatvára typický, trochu popový “final song” I Can’t Give Everything Away s jediným gitarovým sólom (škoda, že iba 1,5 minúty pred koncom skladby) a pokojnou atmosférou.

Blackstar_album_coverRozmýšľal som, ako charakterizovať Bowieho čerstvé dielo ★ – nedá sa to. Napriek tomu, že som v minulosti opisoval jeho albumy (trilógiu Low, Lodger, Heroes, alebo elektronické a avantgardné 1.Outside či Earthling, rockové Heathen alebo Hours, nehovoriac o The Raise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars:)) ako kľúčové a neprekonateľné, stalo to znova. Nielen, že celé desaťročia zásadne ovplyvňoval celosvetovú hudobnú scénu, design, filmovú a divadelnú tvorbu či literatúru, ale priam nanovo definoval hudobné žánre.

Vplyv jazzu, Kendricka Lamara, LCD Soundsystem (James Murphy hrá v dvoch trackoch na perkusie), elekroniky a všetkej tej vyprodukovanej “bowiestorie” so snahou vyhnúť sa rock&rollu. K tomu spolupracovníci Donny McCaslin, Ben Monder, Jason Lindner, Tim Lefebvre, Mark Guiliana pod taktovkou dlhoročného producenta Tony Viscontiho.  Všetko toto, vyššie popísané sa bravúrne zmestilo do 7 skladieb, 42 minút pod názvom ★. Excelentné…dávam ★★★★★!

★ vychádza na vinyle, CD a ako digital download 8.1.2016

Ďakujem David, dovidenia “hore”…

Mojmír Lieskovský/DOUBLE LOUD

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s