Jean Michel Jarre = Electronic Machine

16.októbra uzrel svetlo sveta dlho očakávaný (po ôsmich rokoch) radový album Jean Michel Jarreho pod názvom Electronica 1:The Time Machine. V tomto prípade si však dovolím nazvať samotného Jarreho “Electronic Machine”.

Jean Michel Jarre

Opäť sa potvrdzuje, že v mnoho prípadoch autorov sa oplatí počkať na albumy aj niekoľko rokov, pretože aj samotným autorom a producentom vyzreje motív nahrávky. J.M. Jarre sa v tomto prípade rozhodol prizvať ku každej nahrávke vyslovene osobnosti (16) elektronickej scény, ktorá v istom zmysle formovala mnohé dnešné skupiny a ich nahrávky. Proces tvorby Electronica 1: The Time Macine v rôznych štúdiách tak markantne ovplyvnili pozvaní John Carpenter, Moby, Air, Laurie Anderson, Lang Lang, Vince Clark, Armin van Buuren, M83, 3D (Massive Attack), Gesaffelstein, Tangerine Dream, Boys Noize, Little Boots, Fuck Buttons a Pete Townshend. Spomeniem aspoň pár zásadných momentov…

Úvodnú skladbu odpaľuje JMJ s Boys Noize a lepšie intro v podobe typického zvuku a mystiky si neviem predstaviť. Air je zase typ skladby, kde mám tendenciu neveriť, že by ju boli schopní znova rovnako zahrať – takže úplná improvizácia a k tomu pravdepodobne komfortné prostredie štúdia. Taktovku si preberá v skladbách Automatic (Part 1 – 2) Vince Clarke s Erasure a vy viete ktorá začína biť:), Part 2 ešte pridá BPM a vy chcete byť v nejakom dobrom tanečnom klube. V klube sa nakoniec uživia aj “teen” a dvadsiatnici – prichádza totiž Little Boots s fakt dobrým adeptom na pop singel.

Od Mobyho v Suns Have Gone som asi čakal trochu viac, ale je to stále starý dobrý jeho štýl a skladba sa vydarila. Z môjho pohľadu jeden z vrcholov dosky patrí spolupráci JMJ vs Pete Townshend v Travelator (Part 2) – neuveriteľný zvuk, fantastická poloha Townshenda a energia podporená jeho gitarou. Vyslovene alternatívu si vychutnáte v Rely On Me s hosťujúcou Laurie Anderson, ktorej výrazný (až nadľudský) hlas mieša karty v napätej atmosfére JMJ réžie. V tanečnom klube pokračujete s trance guru Arminom v skladbe Stardust. Ukľudní vás až masívny atak zvuku kombinácie JMJ/3D (Massive Attack). Záver The Train&The River je bravúrnym finále s účasťou Lang Lang. Klavír ako vystrihnutý z Bowieho albumu 1.Outside poprepletaný mixom asi všetkých samplov, ktoré kedy JMJ vymyslel.

Najsilnejšou stránkou nahrávky Electronica 1: The Time Machine je charakter skladieb, ktoré aj bez zverejnenia mien by jasne deklarovali o koho ide. Jarremu sa podarilo presne z hostí vytiahnuť to, čo ich vlastne preslávilo. Napriek ich sile je stále Jean Michel Jarre v hlavnej úlohe. Jednoducho brilantné dielo…

Mojo Lieskovský_DOUBLE LOUD

One thought on “Jean Michel Jarre = Electronic Machine

  1. Spätné upozornenie: J.M.Jarre #Oxygene 3 | DOUBLE LOUD

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s