Frequency: “Niektoré kapely sa proste zle narodili…” (interview)

Rozhovor s mladou postrockovou formáciou vznikal dlho, na rôznych miestach a rôznou formou.

Aj toto sú Frequency…o technológiách, hudbe, textoch a sociálnych sieťach.

Frequency promo

Čo vaše alter egá? Kto je ten „zlý rocker“ a kto „večný snílek“? Máte svoje ďalšie pseudo alter ego definície?:)

Filip: každý máme určitým spôsobom popri hudbe nejaké alter ego. Aj keď sme v hudbe úprimní  a prezrádzame ňou o nás dosť veľa, sme napríklad (vzorní) študenti. :D  Ak myslíš alter ego v hudbe, tak to bude najskôr rap. Máme ho radi, aj keď s tým čo robíme to nemá nič spoločné, no často nám hrá v aute slovenský aj zahraničný nový aj starý. No ale ak sa mám držať otázky nenašiel som sa ani medzi rockermi ani snílkami, som skôr pragmatik.  Dominik je taký snílek, Marek je ku všetkým milý a Majo žije život rockovej hviezdy. 

Ako vnímate proces tvorby hudby…je to skôr proces dlhodobý (gradujúci spolu s prichádzajúcou inšpiráciou), točíte sa stále okolo jedného motívu nie a nie ho definovať, večná nespokojnosť alebo viete strieskať dosku za pár dní – doslova na objednávku?

Filip: Vždy je to iné, pri každej skladbe pri každom klipe. Máme skladby, ktoré sú možno aj trošku komplikované (funeral pie, astronomer)  a pritom to bola otázka v podstate jednej dvoch skúšok, paradoxne single Red’O’Metry a Bauhaus boli behy na dlhú trať. Samozrejme už sa nám stalo aj to, že sme hodinu a pol zabili s jedným motívom a nakoniec z toho nikdy nič nebolo ,ale teraz to už vieme vycítiť hneď na začiatku, či má zmysel pokračovať. Myslím si, že pri ideánych podmienkach (chata, nástroje, recorder, nejaký životabudič, kuchárka a teplo) by sme dali album aj na objednávku.

Celkom by ma zaujímalo podchytenie prvotnej hudobnej myšlienky pri tvorbe…ako ju zachytávaš – na klasickom nástroji alebo prostredníctvom počítača?

Filip: Strašne veľa vecí si nahrávam na telefón v rôznych situáciách – vonku s kamarátmi, na záchode, na balkóne, je toho dosť, ale vždy keď si to o pár dní pustím tak radšej mažem.

Majo: Hmkanie do telefónu alebo nahrávka nástroja na telefón.

Odkiaľ čerpáte a prečo? Máte spoločné hudobne vzory? Ktorú kapelu a okamžik doby by ste považovali za kľúčový v rámci vašej tvorby?

Filip: Majo čerpá hlavne pri textoch z detstva. Ja najviac čerpám z momentálneho nápadu situácie a emócie, ktorú cítim z toho ktorého nápadu, keďže som tá menej harmonická a viac rytmická časť kapely. Ale inšpirácia a prvá motivácia bola kapela Muse, tá dostala do kapely aj Mareka keďže na prvej spoločnej skúške nám zahral Hysteriu a milo nás prekvapil. Robili sme aj covery na ich veci, ale len chvíľku, potom sme začali robiť vlastnú hudbu a postupne prišla do našich životov kapela Mutemath, ktorá v nás zanechala pravdepodobne najviac. Popri tom samozrejme veľmi veľa skutočne rôznej hudby od Radiohead cez Coldplay, Lanu del Rey až ku kapelám o ktorých hovoríme, že sa zle narodili. Temples, Tame Impala, Pond, Toy sú kapely ktoré do dnešnej hudby prinášajú 60/70 roky, psychadelickú vlnu, stredový zvuk a niečo (resp. všetko), čo nás nejakým spôsobom vzrušuje a inšpiruje. (Astronomer, Rooftops, Funeral Pie)

Do akej miery fandíte pokroku – využívate v štúdiu technologické novinky? Aký je váš pohľad na všetky tie chtiac-nechtiac nás obklopujúce i-gadgets?

Filip: Sú to veci, ktorým sa je dnes už veľmi ťažké zo všetkých praktických dôvodov vyhnúť. Určite by sme chceli nahrávať na kotučáky a robiť všetko analógovo, no dnešne technológie dokážu skutočne dôverne napodobniť všetky staré mašiny a vedia z nás dokonca spraviť aj trošku lepších hudobníkov. :D

Majo: No stále bok po boku, či už je to efekt alebo nástroj ten starý poctivý vyhráva. Sme toho názoru, že technológie ťa síce dostanú domov skôr, ale nespravia z teba kreatívneho človeka.

S kým by so slovenskej a zahraničnej hudobnej scény by ste si vedeli predstaviť spoločnú „jam session“?

Filip: Veľmi radi by sme sa stretli v skúšobni s Thomom Yorkerom a Kevinon Parkerom. A ešte keby to bolo naraz svet by sa mal začať báť. :D

Klasická otázka – čo je skôr text a k nemu hudba alebo naopak?

Filip: Doteraz vždy najskôr hudba potom text…

Veľmi intímne a úprimne texty aké práve tvoríte sú súčasťou hudobných formácií, ktoré fungujú desiatky rokov na scéne…ale ako ste to všetko stihli absorbovať a zároveň vydať zo seba vy – keďže máte priemerný vek 20?

Majo: Môže to byť tým, že tie texty sa formujú stále nakonci a píšem ich dosť dlho. Neraz som na opakovanú otázku chlapcov na skúškach “máš text” odpovedal –  nemám sorry. Nechcem to nikdy odfláknuť. Všetko musí mať hlavu a pätu. Snažím sa byť úprimný, nechať tam niečo zo seba a strašne rád si vymýšľam.

Tie odkazy na lásku, vojnu, chlapčenstvo sú veľmi silné…

Majo: Láska je asi ten najlepší pocit aký som zažil, no zakázal som si písať o ženách, lebo za to nestoja. Všetky moje frajerky ma totiž nechali. :D Vojnu a násilie neznášam. Som sa mier, kľud a pokoj. Mám pocit, že som celý život čakal na to, kým budem dospelý a zistil som, že všetko pekné som si už asi zažil. Preto toľko chlapčenstva, spomienok na detstvo a dúfam, že nás nikdy tí malí chlapci s bujnou fantáziou neopustia.

Napriek práve vychádzajúcemu albumu Moon Starer – veríte ešte v koncept, artwork a zmysel albumu?

Filip: Ja verím vo všetko, hlavne v hudbu. Aj keď si ho dnes vypočujem, pocitovo sa úplne vrátim do procesu tvorby, do štúdia a verím tomu, čo počúvam lebo je to spravené presne tak, ako sme v tom čase chceli, sú tam presne tie emócie ktoré sme vtedy mali, problémy, radosti… Pri EP Red’O’Metry sme hovorili, že po roku by sme veľa vecí spravili ináč no každý album každá produkcia je odrazom situácie v ktorej si, ako sa máš a s miernym odstupom času to beriem tak, že aj keby som spravil nejaku maličkosť ináč tak nie, lebo to tak malo byť. Chápeš? :D 

Vinyl, CD alebo MP3?

Filip: Raz si spravíme miestnosť kde bude gramofón a budeme tam chodiť počúvať platne, piť whisky a fajčiť cigáry, no dnes je to asi najskôr MP3.

Ako pristupujete k hudobnému marketingu/promovaniu svojich albumov? Dá sa vydať a predať album bez veľkých nahrávacích spoločností alebo ste hľadali s warnerom istotu…?

Istotu nemáš nikdy. Pre nás to bola skôr česť že nám, mladej kapele z východu Slovenska dala možnosť takáto veľká spoločnosť, svetový vydavateľ nahrať a vydať u nich album, pravdepodobne preto, že v nás verí a vidí budúcnosť. Vydať aj predať sa dá, otázkou je len ako a koľko. :D

Vnímate hudobný biznis podobne ako sa vyjadril v mojom rozhovore aj Alan Wilder plný zmien, ako free download zásadne ovplyvnil major labels a v podstate sa umelci musia ťažšie formou sociálnych médií neustále prispôsobovať?

Filip: Myslím si, že kapiel a interpretov, ktoré/í preberajú aktuálne svetové trendy, robia hudbu podľa toho, čo je práve in máme na Slovensku už skutočne dosť a najsmutnejšie je na tom to, že sú ich plné rádiá. My v hudbe vyjadrujeme seba, robíme to tak ako sa páči nám a tak, ako to cítime. Možno tým neoslovíme masy, ale 1000 verných je lepšie ako 10 000 plytkých…

Fandíte týmto sieťam, či je to skôr potreba a nástroj k väčšej podpore a biznisu?

Filip: Sociálne siete, sú dnes neskutočným nástrojom na objavovanie vecí. Stačí pár klikov a si na profile austrálskej kapely, o ktorej si v živote nepočul, robí podobnú hudbu ako ty a zaujme ťa. Je to skvelý nástroj na marketing promovanie akcií, udalostí klipov, ale pre ľudí je to na škodu. Kedysi to vraj bolo tak, že ľudia sami vyhľadávali koncerty, hudbu, napaľovali si cédečká, dnes je všetkého z každej strany tak veľa, že (skoro) všetci sú z toho už sprostí a radšej sedia doma a sledujú telenovely.

Čo robia členovia Frequency v roku 2025?

Frequency: Snáď Wembley nie? :D

FREQUENCY sú vranovské kvarteto, ktoré funguje od roku 2011. Źánrovo začínali s Alternative popom, no postupom času s pribúdaním psychadelických prvkov pridali ku svojmu žánru Space rock (elektronické organy, experimentálne gitary a pod.)
K znakom tejto vokálno inštrumentálnej skupiny patrí mnohoklavírizmus, špecifický gitarový zvuk, basa s orientálnym backgroundom (Vietnam) a vintage modern zvukovo ladené bicie.
Za svoje 4 ročné pôsobenie stihla kapela odohrať množstvo klubových ale aj festivalových koncertov na Slovensku aj v zahraničí, ako napríklad Grape, Dohoda, Leto v Parku a mnoho ďalších.
V roku 2014 vydali debutové EP Red’O’Metry a k nemu aj rovnomenný singel s videoklipom.Ten bol natoľko úspešný a hraný v rádiách, že v jeseni kapela podpísala nahrávaciu zmluvu s Vydavatelstvom Warner Music.  To im umožnilo sa okamžite zatvoriť do nahrávacieho štúdia a album nahrať. Vyjde 24.4.2015.

Mojmír Lieskovský/DOUBLE LOUD

Prečítajte si aj moje rozhovory s ex-DM a tvorcom projektu Recoil Alanom Wilderom, skladateľom a dirigentom Petrom Breinerom, formáciou Autumnist a Kifoth, hudobníkom a voľnomyšlienkarom Petrom Kučerom a spisovateľom/textárom Petrom Honsom.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s