Frequency s novým albumom: Moon Starer.

Zvuk majú vycibrený ako o generáciu starší a skúsení hudobníci, vek o generáciu menej a štýl , ktorý nasadzuje súčasnej generácii hudobnú latku značne vysoko. FREQUENCY…s novým albumom MOON STARER.

moon starter cover

Hudobná formácia Frequency nefunguje až tak dlho, ale pri počúvaní máte pocit, že ich nástroje prešli už niekoľko stoviek festivalov, gitary im snáď ladil Jack White, pár krát v štúdiu pri nahrávaní asi oxidoval Brian Eno alebo Rick Rubin a spev je tvrdo drilovaný niekoľko desiatok rokov. Lenže oni majú okolo 20, vedia čo robia, v textoch je takmer celý ich život – až vám to príde na hrane citlivé a intímne…presne tak, ako to robí napr.U2. Vplyv tam určite je, no toto je slovenská skupina, ktorú treba zaradiť do rebríčkov hodnotenia medzinárodných hudobných formátov. Nekopírujú – majú svoj štýl.

Frequency po úspešnom debutovom EP Red´O´Metry vydáva nový album s názvom Moon Starer.

Do albumu vás vtiahne magické Intro, energické rockové Walk Straight (vystrihnuté ako z 80 tich rokov, ale so súčasným dátumom a technológiami) alebo Rooftops, ktoré jednoducho evokujú holý život plný problémov – podporený intímnou spoveďou. Tam sa proste nanič nedá hrať – tvrdo, úprimne a bez diskusie. Navyše do Rooftops sa podarilo vložiť aj miestami pulzujúcu elektroniku..zámer alebo len subjektívny pocit? Ako sa to robí?:)

Bauhaus snáď netreba približovať. Klasický, jednoznačný a už v slovenských rádiách rotujúci singel. Pop rock, pekný príbeh, vtipný videoklip. Good job:).

Vydýchnutím a voľnejším tempom, space popovou náladou sa prezentujú skladby Hail to the Birds, 1+2+3+4=10 či kozmická Astronomer. Je to naozaj psychedelické, kozmické, shoegaze, rockové, smutné a opäť z duše pravdivé.

Funeral Pie a Ghost of Christmas Past sú vrcholom albumu. Sú to presne tie skladby, pri ktorých máte pocit, že sa nahrávajú na jeden záznam. To sa snáď ani nedá zahrať odznova:). Meniaca sa štruktúra skladby, premenlivé motívy – až vám to evokuje soundtrack k nikdy nevydanému a fiktívnemu filmu…alebo životu. Profesionálne, sebaisté a svetového formátu. Tomu sa hovorí “music art”.

Album uzatvárajú chytľavá, tvrdá Exit a Emergency. Posledná stará známa Red´O´Metry trochu vybočuje s koncepcie albumu, no dostala nový mix a zaslúži si pozornosť štýlom spevu a spracovaním videa.

 

Moon Starer je názov viac ako výstižný…skúste sa aj vy zadívať pri počúvaní na Mesiac. Nie je to album na jedno počutie – chalanom sa podarilo vložiť do nahrávky intímnosť, úprimnosť, otázky života, vojny a lásky – a tieto témy sa ťahajú ako pomyslená červená linka všetkými skladbami. Stále to tam proste cítite, pri každej skladbe. Frequency sa postarala okrem tvorby a textov aj o kompletné aranžmá, mixáž a výsledný, znamenitý zvuk. frequency

Album MOON STARER  vychádza 24.4.2015 pod labelom Warner Music. Klobúk dolu!:)

Frequency

Majo Jenčo – Lead Vocal, Rhodes, Keytar
Domino Šandor – Guitar, Keys, Vocal
Filip Zubko – Drums
Marek Nguyen – Bass 

Vranovské kvarteto, ktoré funguje od roku 2011. Źánrovo začínali s Alternative popom, no postupom času s pribúdaním psychadelických prvkov pridali ku svojmu žánru Space rock (elektronické organy, experimentálne gitary a pod.)
K znakom tejto vokálno inštrumentálnej skupiny patrí mnohoklavírizmus, špecifický gitarový zvuk, basa s orientálnym backgroundom (Vietnam) a vintage modern zvukovo ladené bicie.
Za svoje 4 ročné pôsobenie stihla kapela odohrať množstvo klubových ale aj festivalových koncertov na Slovensku aj v zahraničí, ako napríklad Grape, Dohoda, Leto v Parku a mnoho ďalších.
V roku 2014 vydali debutové EP Red’O’Metry a k nemu aj rovnomenný singel s videoklipom.

 

Mojmír Lieskovský/DOUBLE LOUD

 

3 thoughts on “Frequency s novým albumom: Moon Starer.

  1. Kapelu a jej album som práve objavil a nahrávka Moon Starer sa mi ohromne páči. Rád by som chlapcom pogratuloval. Osobne v niektorých skladbách, najmä v druhej polovici albumu, cítim velikánsky vplyv a pritom originálne spracovanie zvuku kapiel ako Tame Impala alebo Pond, najmä ten Pond. Tlieskam, lebo moderná psychedélia sa na slovenskej scéne tak často (ja osobne nemám žiadnu podobnú skúsenosť) nepočuje. Skvelý objav!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s