“Vydáme hudobnú správu o stave sveta…” (Exkluzívny rozhovor s KIFOTH)

Séria rozhovorov zvoľna pokračuje…po úspešnom rozhovore s hudobníkom a voľnomyšlienkárom Petrom Kučerom, je tu  debata s domácou formáciou KIFOTH, ktorá úspešne funguje aj na zahraničnej scéne...

Žije ešte Electronic Body Music v tej forme ako sme to vnímali v 80-90 rokoch?
Asi ťa neuspokojím. Neviem objektívne porovnať EBM scénu súčasnosti s tou v 80-90tych rokoch. Nepovažujem sa za experta na EBM scénu. Skôr som užívateľom tejto kultúry. Som vďačný za všetko, čo mi dala a dáva.  Ale späť k Tvojej otázke. Považujem 90-te roky a prežívanie EBM zážitkov za intenzívnejšie. Najmä preto, že som to všetko prežíval v postkomunistickej krajine. Súčasnosť mi prináša niečo ako znova prežívanie zažitého. Tak napr. Claus Larsen v tomto silne napomáha. Tým ale nechcem povedať, že by som uvítal, aby všetky moje legendy začali rekonštruovať povodne albumy. Tak ako oceňujem prerabky C.Larsena, tak si veľmi užívam novu produkciu Skinny Puppy. … fakt neviem, či sa mi darí zodpovedať tvoju otázku…

Ako vnímate scénu EBM v zahraničí, napr. Belgicko, Nemecko, GB… A ako u nás. Vnímate to tak, že sa aj scéna vyvíja a je tam určitý progres?
Hm, otázka na telo. Prosím, neber moju odpoveď ako odbornú analýzu. Sú to iba moje pocity. Belgicku a Anglicku EBM scénu poznám iba z médií, resp. z rozprávania. Nemecku mam aj zažitú. Nemecku scénu vnímam ako jeden z módnych trendov. Toči sa v nej veľa peňazí. Je to teda premyslený marketing a teda si v každej generácie cielene loví fanúšikov. A moje hodnotenie: darí sa im to úspešné. KIFOTH hra v Nemecku veľmi rád. A ja osobne tam chodím veľmi rad aj na koncerty. Manažment je tam veľmi rozdielny v porovnaní s tým, čo zažívam doma. Jednoducho povedené: tam je to profi biznis, tu je to len o nadšení skupiny zanietencov.
Progres… Keby si sa ma pýtal pred koncertom v Novom Meste nad Váhom, tak odpoviem, že som z aktuálneho diania veľmi sklamaný. V súčasnosti ale tvrdím, že maslo mame na hlave aj my. My sme povinní šíriť informácie o tejto kultúre, vysielať správy, že EBM existuje aj v tomto regióne. A že tu nie sú len konzumenti ale aj tvorcovia. Je dôležité ďakovať promoterom, organizátorom, tvorcom, podporovateľom, účastníkom… S úctou ďakujem.

Kde čerpáte energiu resp. inšpiráciu na vašu tvorbu? Ako ste došli k nahrávaniu u zahraničného labelu?
Pretože nie sme profesionálni hudobníci, energiu naberáme konvenčne. Teda žiadne špeciálne miesta na planéte, žiadne špeciálne tripy. Naša tvorba je v podstate reflexia no to, čo tužíme prežívať, no rovnako aj na to, čo sme nútení prežiť.
A ako sme sa dostali k americkému vydavateľovi? Ja verím, že dôvodom je to, že je v nasej tvorbe kvalita. Sľubujem si od spolupráce s Vendetta Music ďalší posun v kvalite nasej práce. A môžem prezradiť, že výsledky sú zreteľné. Pre úplnosť uvediem, že sme vydali prvé CD na slovenskej značke FRONT CD, následné 2 albumy a jedno live CD pod nemeckou značkou Out Of Line, jedno s VUZ Records a aktuálne sme zazmluvnení s Vendetta Music. Prečo táto genéza? Ako som už povedal, máme predstavy o kvalite.

Ktorú kapelu a okamžik doby by ste považovali za kľúčový v rámci vašej tvorby?
Skinny Puppy. Pretože vďaka zážitkom pri prvom posluhu ich muziky som sa o tento žáner začal intenzívne zaujímať.
A kľúčový moment v našej tvorbe. Asi ich je viac. Jeden z prvých je určíte je ocenenie najúspešnejšia kapela na hudobnej prehliadke začínajúcich amatérskych kapiel niekedy v roku 1993, čo bol vlastne aj náš prvý koncert. Určíte ďalší veľmi dôležitý je prvé nemecké turné.

Inšpiruje vás príp. niekto na Slovensku? Zo staršej generácie hudobníkov?
Samozrejme, že sme ovplyvnení domácou hudobnou tvorbou. Myslím si, že máme kvalitnú hudobnú scénu. Je kreatívna a nie striktne mainstreamovo orientovaná. Za posledné obdobie registrujem comeback Richarda Müllera a formáciu NoiseCut.
Z legiend na slovenskej scéne určíte chápem ako pionierov, toho čo sa mi u náš doma páči, pána Lučeniča alebo Vargu.

Akým spôsobom nahrávate? Využívate na 100% počítače alebo je tam unplugged základ prip. klasické nástroje?
Nahrávame v mirCoLAB štúdiách. To znamená, že máme nahrávacie štúdia doma. Digitálne mixujeme a mastrovanie postupujeme špecialistom do USA.
Na výrobu hudby čoraz viac používame hardware. Celý vývoj je o skúsenostiach a peniazoch, ale aj o napĺňaní snov. Vieš, elektronická hudba je už v štádiu komponovania postavená nie len na aranžoch piesne ale aj na kompozícii všetkých použitých zvukov. Neviem si predstaviť, že by som zážitky pri „výrobe“ nasej hudby zažíval pri výrobe klasického rock’n’rollu. Ale napr. komponovanie vážnej hudby asi nie je ďaleko, no ja nemám potrebné znalosti.

Ste dosť vytrvalí a vnímam to tak, že dávate do hrania všetko…živí vás to? Alebo aká je vôbec ambícia? Nahradiť na domácej scéne profíkov typu Front 242, Nitzer Ebb a pod?
Ďakujem za kompliment. Nie sme profesionálni hudobníci. Je to o životnom štýle, ktorý nás v mladosti zasadne ovplyvnil. KIFOTH existuje takmer 20 rokov a trúfam si povedať, že existovať bude dovtedy, pokiaľ budeme mat čo povedať, pokiaľ budeme mat ambície a zároveň inšpirácie. Nech je tento svet akýkoľvek (nemám chuť moralizovať ), jednoznačné je inšpiratívny.
Teda KIFOTH tu nie je za účelom náhrady zakladateľov EBM. Zároveň jedným dychom mi treba zaďakovať súhre okolností, že nám bolo dopriané koncertovať s legendami EBM, Front 242, Nitzer Ebb, Die Krupps, Skinny Puppy ale aj so súčasnými lídrami HOCICO čí Combichrist.

Všetkému ešte nie je koniec. Pracujeme na novom albume, ktorý ma pracovný názov Extensive Report. Koncepčne bude tento album pojatý ako výročná správa o stave ľudského sveta.

Profil KIFOTH:
Slovenská formácia KIFOTH, ktorá vznikla v roku 1993. Založili ju toho času spolužiaci K-head a mir Colon. Aktuálne CD má názov Violence Corporation a je vydané americkým vydavateľstvom Vendetta Music. Kapela, ktorej plný názov je Kneel In Front Of The Executioner (Pokľakni pred katom), používa výlučne skrátený názov KIFOTH od konca minulého tisícročia. Zásadným míľnikom v existencii tejto formácie je vydanie CD pod nemeckým renomovaným labelom Out Of Line a následnými  vystúpeniami po Európe a najmä turné po Nemecku. Okrem svojich radových albumov (dodnes vydali jeden na Slovensku, tri v Nemecku a dva v USA plus jedno live CD a veľa účinkovaní na CD kompiláciách) pôsobia exekútori aj v iných projektoch, kde je veľmi aktívny K-head, ale aj spolupráci z inými  kapelami, či umelcami.
Z albumov, ktoré KIFOTH vyprodukoval, treba vyzdvihnúť album Ebola, ktorý ešte ako demo kazeta prerazil za hranice Slovenska. Okrem získania si poslucháčov amerického undergroundu zaujal aj nemeckého vydavateľa VUZ Records. Ďalším presvedčivým signálom o konkurencie schopnosti formácie KIFOTH je vydanie albumu Spectaclebreakers pod nemeckým gigantom Out Of Line a búrlivé turné spolu s mexickými HOCICO. Po niekoľkorocnej odmlke spôsobenej zotavovaním sa speváka z ťažkej autonehody sa kapela KIFOTH predstavuje novou tvorbou ale aj pripomienkou toho známeho na CD Acerbity Torrent vydaného v USA (Vendetta Music). Podpísaním zmluvy s Vendetta Music sa vytvorili stimulačné podmienky pre realizáciu nadobudnutých ambícii oboch protagonistku projektu KIFOTH. Počas dvojročnej koncertnej šnúry sa spolu s nimi na pódiu objavilo nie malo aktívnych muzikantov z domácej ale aj českej, či maďarskej elektronickej scény, z ktorými vždy vznikol spoločný projekt , napr.: Terminal State, Akimbo, First Aid 4 Souls. Muzikanti experimentovali so živými muzikantkami, z ktorými pretvárali zvuk piesní na až metalové aranže, naopak až extrémne znejúce ako čistý Old School EBM.
KIFOTH sa môže pýšiť nejedným nevydaným úspechom vo vodách stredoeurópskej EBM. Jedným zo zásadných je činkovanie na pódiách z legendami EBM, ktorými určíte sú Nitzer Ebb, Die Krupps, Front 242 či Skinny Puppy. Rovnako sa stáva pravidlom, že sa objavujú po boku súčasných lídrov tvrdej elektronickej scény: Combichrist či HOCICO. Muzikanti aktuálne veľmi sporadicky vychádzajú zo svojich štúdii na pódia – pripravujú nový album, o ktorom sa nateraz vie, že má pracovný 
názov Extensive Report a má to byť niečo ako publicistická ročenka o  stave nášho sveta.

mir Colon / KIFOTH, Trnava, 30.6.2012
mojo:L

4 thoughts on ““Vydáme hudobnú správu o stave sveta…” (Exkluzívny rozhovor s KIFOTH)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s