Hvoreckého “excelentná” plavba…

…je plavbou spisovateľa, ktorý hrdo a “plným právom” vstúpil aj do iných, ale jasných vôd spisovateľskej branže. Je plavbou, ktorá vás takmer lexikálne prevedie Dunajom, pohltí vás príbehom a prekvapí až takmer brutálnym koncom…Michal Hvorecký napísal “excelentnú” knihu – Dunaj v Amerike, ktorá kľudne môže byť súčasťou vyučovania dejepisu a takisto súčasťou knižnice každého sčítaného človeka.

Dovolím si tvrdiť, že Michalovu tvorbu veľmi dobre poznám a vnímam ho už niekoľko rokov nielen vďaka knihám, ale aj článkom reflektujúcich aktuálnu dobu. Prekvapilo ma, že tento román je úplne iným, ako sme u autora zvyknutí a myslím že to bol výrazne “excelentný” pozitívny krok.

Žijem v Bratislave takmer 20 rokov a napriek všetkým prechádzkam a čítaniam som doteraz tak Dunaj nevnímal. Príbeh plavbou Dunaja vás natoľko pohltí, že máte chuť knihu dočítať naraz a zároveň vo vás stúpa zvedavosť, čo ešte autor a Dunaj ponúkne. Obdivujem, ako Michal zosumarizoval historické fakty, poprepletal ich spoločenskými udalosťami rúcania berlínskej steny, československého 89 roku, vojnovou dobou a veľakrát ironickou súčasnou “pseudo kultúrou” . Autor historické fakty “excelentne” zosilnil príbehom lásky, zaslúženej ale trochu šialenej americkej dovolenky a opisom života ľudí v jednotlivých krajinách. Na svoje si určite príde generácia tridsiatnikov aj šesťdesiatnikov – pretože mladí sa budú chcieť hneď na Ameriku nalodiť:) a starší zasnene zaspomínajú na ich detstvo..

Ak má niečo “excelentne” prezentovať slovenskú literatúru, tak je to práve Michal Hvorecký a táto kniha, ktorá dúfam uzrie svetlo sveta aj v mnohých prekladoch.

Excelentné…

P.S. A “excelentné” preto, lebo Amerike sa to páči:)

Viac info na: http://hvorecky.sk/knihy/

Mojmír Lieskovský

One thought on “Hvoreckého “excelentná” plavba…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s