JI – elektronický lev

Ak vo vás vrie akákoľvek nahromadená nezvyčajná a tak trochu alternatívna fáza, treba ju “dať von”. Vtedy vznikajú nové formy podania, nové úlety, nové projekty a možno aj váš iný formát…

Jitke Charvátovej tak vznikol riadne hladný elektronický lev… a JI mu hodila riadne kvalitné sústo…

V českej speváčke Jitke Charvátovej tak možno driemal nenažraný lev eletroniky a presvedčivého kvalitného popu. Album FEED MY LION som nedopočúval celý ani na tretí krát, pretože sa mi zdal ťažký, trochu rozbitý, nekompaktný a JI (pseudonym speváčky) som poznal v úplne inom formáte (Fiction, Skyline). Mal som rovnaký pocit ako keď Paul Hewson prezentoval Pop – tá istá energia potreby dať niečo iné von, nahromadený materiál, ktorý však tak úplne nesedel do konceptu, na ktorí boli všetci zvyknutí. V každom prípade nenažraný lev z albumu JI  nasaďuje českej elektronickej scéne laťku poriadne vysoko. Po asi šiestom počúvaní som zistil, že mi pripomína zvuk producenta Dannyho Sabera (Hutchence, remixy U2) a viem si kľudne predstaviť JI v štúdiu s Williamom Orbitom a Howie B.

Najviac ma prekvapil vyslovene čistý zvuk zásluhou Armina Effenbergera a doteraz neobjavené iné polohy spevu JI. Každá skladba je snáď výletom úplne iného podania. Keď album dostanete pod kožu, JI vám jasne dá signál, že to robí úplne sebavedomo a profesionálne.

Úvodná Real Life je nekompromisným singlom a ako druhý by som okamžite nasadil Human Song. Trackom Isolated JI potvrdzuje ambície byť súčasťou klubovej scény. Likilikila by som chcel počuť naživo:) – to sa snáď ani nedá zahrať rovnako. Trochu rovnakou a osvedčenou šablónou prešiel Smile, možno však bez nápadu. Verzia skladby The Tiger od Williama Blake ako pocta fenomenálnemu (bohužiaľ už zosnulému) Mejlovi Hlavsovi je snáď najlepší “cover” danej skladby.

Kombinácia Armin Effenberger a Jitka Charvátová sa postarala o hudobný počin, ktorý určite ešte inšpiruje ďaľšie formácie pri tvorbe. To nie je album, na ktorý sa zabúda…

Vyšlo pod vlastným JI labelom Big Demoiselles.

Video z nasadených singlov….

2 thoughts on “JI – elektronický lev

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s