Doprajte si “spravodlivú” drogu

Vždy keď ráno otvorím oči prepadne ma hrejivý pocit, že si dám moju obľúbenú drogu. Nadávkujem si obvyklé množstvo a vychutnávam účinky. Asi viete o čom hovorím a nemusím pokračovať. Ale predsa…

…myslím, že k tomu obradu by mohlo patriť aj porozmýšľanie, ako sa tá káva, čaj či kakao na Váš stôl dostali. Lenže nás nehreje len ich chuť, ale aj cena, za ktorú sme ju supervýhodne nakúpili v obľúbenom stánku konzumu.
Treba dať do pozornosti, že to malé zrnko kávy putuje z rúk farmára, triedi sa podľa veľkosti a druhu, balí sa, cestuje cez pol Zeme, praží sa, znova sa balí a predáva. Farmárovi sa však dostane len mizivé percento platu za jeho celodennú prácu, na ktorej visí celá jeho rodina, pretože ide o rodinný podnik. Mizivý plat má samozrejme dominový dopad na možnosť poslať deti do školy, či zabezpečiť im ako-také vzdelanie, vytvorenie základných životných podmienok, zdravotnú či sociálnu starostlivosť.

Inak, pre zaujímavosť pár informácií:
1. káva pochádza z Etiópie (ak ste si mysleli že z Brazílie)
2. 25 miliónov rodín – resp. 100 miliónov ľudí je závislích na pestovaní kávy (jediný a nízky zdroj príjmu)
3. najväčším konzumentom kávy sú Fíni a Švédi (ak ste si mysleli, že Taliani)
4. iba 2%! s tržieb kávy sa vráti do rozvojových krajín, kde sa pestuje káva

Asi by sme mali byť k tím 25 miliónom rodín závislích na pestovaní kávy spravodliví a pomôcť. Spravodliví môžte byť už v obchode. Existuje proces nákupu, princíp poskytovania záruk pestovateľom, založený na spravodlivom obchodnom vzťahu a informovanosti spotrebiteľa o situácii v rozvojových krajinách. Producenti tak dostanú za vyprodukované suroviny spravodlivé ceny nezávisle od cien na svetových trhoch. Princíp tak zaručuje minimálne mzdy, pracovné podmienky, zákaz detskej práce a pod. (obsiahlejšie informácie z http://www.fairtrade.sk, http://www.maketradefair.com, http://www.oxfam.org.nz)). Preto môžme uprednostniť nákup v obchode s logom “fair trade”. Samozrejme, nie všetky potraviny dokážame takto kupovať, ale aspoň ich časť je veľkou pomocou pre iné krajiny.
Problém nie je len v káve, podobne je na tom aj kakao, cukor či čaj.
Je iste dobré si uvedomiť, že mnohí z nás sú závislí len na chuti kávy, ale 1/2 sveta od jej rastu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s