Zhudobnená Prvá dáma Filipín

Detstvo strávené v chudobe, dlhé roky vládnutia so svojim manželom – prezidentom Filipín, topánková mánia, kumulovanie majetku, devastácia krajiny, prehlbovanie chudoby filipínskeho ľudu až po útek z paláca…to všetko sa stalo predmetom zhudobnenia.

Páči sa mi, že taký veľký hudobník ako je David Byrne sa vplyvom vlastnej slávy neuzavrie a nezostane pasívne a kŕčovito pri svojich osvedčených metódach a nástrojoch. Byrne je formát a akýkoľvek jeho počin má vplyv na albumy iných kapiel (tak ako je tu napr. u Ena, kedysi:) u Kraftwerku, Bowieho a pod.). Posledné roky si väčšinou prizve vždy niekoho na pomoc a výsledok je excelentný. Tak to bolo aj naposledy pri spolupráci s Enom, ktorej výsledkom sa stal veľmi dobre kritikmi recenzovaný album “Everything That Happen Will Happen Today”.

Sláva ho teda nezjedla a tak si zobral na starosť pôvodne plánovaný muzikál o živote jednej z najkontroverznejších Prvých dám – Imeldy Marcos. Zhudobniť tak širokú tému je naozaj odvaha a pomohol mu prekvapivo Fatboy Slim. Okrem toho duo prizvalo na naspievanie vokálov niekoľko kvalitných speváčok (Martha Wainwright, Nellie McKay, Florence + The Machine, St. Vincent,  Cyndi Lauper, Róisín Murphy, Camille,  Alice Russell, Sia, Santigold a Tori Amos). Výsledkom sa stal dvojalbum Here Lies Love s 22 skladbami plnými mixu elektroniky, jemného precíteného ženského vokálu, breakbeatu, funky, klasiky…

Za zmienku určite stoja Here Lies Love, Eleven Days, Men Will Do Anything alebo Seven Years.

Ukážky skladieb nájdete na Byrneho stránke venovanej novému albumu. Nechajte sa presvedčiť…dlho vám to trvať nebude:)

P.S. Ako sa tak pozerám – mám pocit, že hudba o Imelde je krajšia ako Prvá dáma samotná…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s