“Požiarnik” Paul McCartney

…po 10 rokoch sa rozhodol Paul McCartney pod pseudonymom The Fireman  argumentovať… novým elektronickým albumom. 

Pri tvorbe “elektrických argumentov” mu  pomohol dlhoročný spolupracovník a známy producent Martin “Youth” Glover. Dvojica so svojim projektom The Fireman debutovala už v roku 1993 albumom Strawberries Oceans Ships Forest a potom v roku 1998 albumom Rushes.Novinka Electric Arguments patrí medzi albumy, ktoré nevznikajú “na páse, na objednávku” či už vydavateľstva alebo rádia, ale jednoznačne ako výsledok tvorby veľmi dobrých hudobníkov, ktorí ho vnímajú hlavne ako alternatívny projekt. Vieme, že ex-beatle Paul je predovšetkým pesničkár a píše skladby či tvorí hudbu vyslovene lahodiacu počúvaniu. Je sympatické, že sa nesnaží byť vo svojej klasickej McCartney tvorbe za každú cenu “s dobou a in”. Je svojský a práve projektom The Fireman dáva poslucháčom vedieť, že je aj otvorený novým veciam napriek svojej nezabudnuteľnej chrobákovskej histórii. Akoby celý svoj hudobný progres filtruje práve cez spomenutý projekt.

Tretí album je prezentovaný ako elektronický, no na prvé počutie sa vám bude zdať skôr rockový. Ale pri detailnejšom a častejšom počúvaní zistíte, že je tam veľmi veľa elektroniky – a precízne dávkovanej tak, aby neprehlušila gitarový zvuk a výborné bicie. Podobnú hudbu vytvorili v poslednom čase napr. Brian Eno s Davidom Byrnom alebo u nás Laco Lučenič.

Médiami rotuje už nasadený singel Sing the Changes, ktorý evokuje aspoň pre mňa naliehavosť. Takmer každá skladba by mohla byť singlom: pri The Sun is Shining budete mať chuť naozaj vstávať každý deň – už len kvôli tej skladbe, nasleduje chytľavá Dance ´Til We´re High a výrazne elektronická Universal Here, Everlasting Now.

Jednoducho povedané, album je špičkovo namiešaný mix elektroniky a rocku. Každým počúvaním len zistíte, koľko inštrumentov bolo v nahrávke použitých. A zaujímavsťou je, že každá skladba vznikala len jeden deň – všetky skladby tak ureli svetlo sveta za trinásť dní.

One thought on ““Požiarnik” Paul McCartney

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s