Lučenič v podpalubí (hudby)

To, že Laco Lučenič nepochybne patrí k slovenskému undegroundu resp. podpalubiu slovenskej hudby už pár desaťročí netreba pripomínať. Teraz to opäť potvrdil “v divadle v podpalubí Lode Adyho Hajdu a Romana Luknára.

Už priestor akcie bol vybratý výborne, nakoľko Divadlo v Podpalubí Adyho Hajdu a Romana Luknára ponúka útulné prostredie, posedenie s fantastickým výhľadom na vody Dunaja, priestor na koncert a takisto máte možnosť navštíviť aj galériu.

 Vtipné otázky, nenásilná debata, žiadne primitívne otázky novinárskeho typu a profesionalita humoristu a moderátora Jána Snopka spravila takmer domácu, rodinnú atmosféru. Laco sa ukázal aj ako vtipný rozprávač, ktorý by mohol svoje hudobné historky zmapovať na niekoľko hodinový záznam.

Zloženie skupiny minimalistické, avšak trendové. Lacov spev a gitara, vokál Superstarsky nedocenenej Petry Humeňanskej a tzv. background doprovod výborného Isobutane.

Zloženie kapely dokázalo, že nemusíte mať vždy za sebou 5 hudobníkov a hudba sa dá robiť trendovo, s elektronickými vstupmi a ich improvizáciou. Nakoniec, Laco Lučenič vždy trendový bol a je.

 Čo ma však opäť dojalo – bola minimálna účasť hudobných kritikov a publicistov. Kde boli a čom práve píšu? Isteže, je tu nezvratný komerčný prúd, ktorý je prirodzený a neočakávam, že LL budú hrať 5x za deň vo všetkých rádiach, avšak príde mi seriózne, aby najskôr naši hudobní kritici zmapovali tvorbu človeka, ktorý sa významne podielal na vzniku slovenskej hudby, či umení vôbec. Hudobníka a producenta nových skupín, ktoré sa aj vďaka nemu dostali do povedomia. Ale to je asi Lučeničova tvorba na nich príliš kvalitná a undeground, ťažká a alternatívna a nezmestí sa im do hláv ani na papier. Je totižto oveľa jednoduchšie napísať každého polroka takmer identickú recenziu komerčného albumu rýchlovykvasených skupín.

Ale to už nie je podpalubie – takýto nezáujem a povrchnosť slovenských hudobných publicistov sa hádže cez palubu…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s